Příčina potřeby půjčky

Potřeba půjčit si jakýmkoliv způsobem hotovost vzniká z několika zpravidla rozdílných příčin (půjčky bez registru), příklady:  

  • půjčení si peněz je plánovanou a dobře promyšlenou záležitostí, kde se snažíte minimalizovat riziko a očekávanou odměnou i pro toho, kdo půjčí - zpravidla jde o obchodní záležitost
  • půjčení peněz je momentálním nutností (problémem), objektivně vzniklým, a vy máte jasno jak situaci řešit
  • chybami v podnikání vznikla potřeba získat peníze a díky nim se může dále zvyšovat (návazné půjčky)
  • potřeba půjčit si peníze je více méně strategie něčeho jiného
  • potřeba půjčit si zkrátka musíte
Nyní se pokusíme si najít některé body, které  mohou pomoci problém řešit a odstranit největší rizika.  Nejprve snad několik slov k úvěrům a půjčkám:Dlouhodobost a nízké úročení jsou hlavní výhody zejména hypoték. Získat ji lze při dostatečném příjmu během několika dnů či týdnů. Za vyřízení během kratší doby je třeba připlatit a mít připraveny všechny dokumenty. Ocenění profesionálního odhadce spolupracujícího s bankou nemusí odpovídat ceně, za kterou nemovitost koupíte, nebo kolik zaplatíte stavební firmě. Většinou je odhad nižší než vaše náklady, a vyplatí se proto kombinovat hypotéku se stavebním spořením. Krátkodobost a vysoké úročení lze očekávat u rizikových půjček (bez ručitele, bez registru).

Podmínky úvěru

U jednotlivých bank se často liší podstatnými maličkostmi. Zásadní parametry jsou výše úročení, výše úvěru a doba splácení. Splátky úvěru lze rozložit až na 30 let. V rámci tohoto období se výše úrokové sazby fixuje na 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20 i 25 let. To podle banky a typu hypotéky. Nízká úroková sazba u krátké fixační doby se může po svém uplynutí kvůli změně tržních úroků také velmi změnit, pozor na to. Úroková sazba se u všech klientů stanovuje individuálně na základě posouzení jejich bonity a ostatních individuálních charakteristik jako je rodinný stav, nebo počet dětí.

Kdy je vhodná nebankovní půjčka bez registru?

Pokud jste v časové tísni, nemátae movitý majetek či ručitele (nebo jej nechcete užit) a nemáte obavy z problému se splácením. Bankovní půjčka se od nebankovní spravidla liší o něco vyšší flexibilitou nebankovní instituce i ochoty jít do případného rizika (horší ručení z vaši strany). Doporučujeme projít ješte slovníček základních pojmů.